Bıttım sabunu

   BITTIM SABUNU  7 GÜN 24 SAAT TELEFON SİPARİŞ HATTI  : 0546 116 00 56

 bıttım sabunu
Ürün ve Hizmetler
Site Menüsü
Site Haritası

BITTIM SABUNU NASIL YAPILIR ?

Bıttım sabunu Güneydoğu Anadolu Bölgesinden insanlar yıllar boyunca ürettikleri doğal ürünlerin başında gellir. Özellikle Siirt ve civarında yetiştirilen Siirt fıstık ağaçlarının çiftçiler tarafından hiçbir şekilde işleme tabi tutmadığı ve aşılamadığı ağaçlarda yetişen koyu renkli küçük misket taneciklerini andıran sert kabuklu bir meyvedir. Bölgede bıttım adı ile bilinsede; menengiç, gizven, çitlenbik diyede adlandırılmaktadır.


 Bıttım taneleri


Bıttım sabununu bu kadar önemli kılan ise içeriğinde barındırdığı yağdır. Bıttım yağı çok kıymetli bir o kadarda pahalı bir üründür. Eylül ayında aşılanmamış fıstık ağaçlarından toplanmaktadırlar. Hasat işlemini takiben değişik çaplardaki havanlarda dövülüp preslendikten sonra yağı ve posası ayrılır. işte bu işlem sonucunda elde edilen yağına sadece su ilave edilerek bıttım sabunu meydana gelir. 

Son zamanlarda bütün doğal ürünlerde olduğu bu üründede haksız kazanç sağlamak isteyen bir takım insanlar kıymetli bıttım yağı yerine daha ucuz maliyetli yağlar kullanılarak bıttım sabunu adı altında satılmaktadır. Sağlığınız için bizleri tercih etmeniz menfaatiniz icabıdır. Sağlıklı mutlu günler dileriz. bıttım sabunu iletişim
 Bıttım Sabunu
BASINDA BİZ
 bıttım sabunu
 bıttım sabunları