Bıttım sabunu

   BITTIM SABUNU  7 GÜN 24 SAAT TELEFON SİPARİŞ HATTI  : 0546 116 00 56

 bıttım sabunu
Ürün ve Hizmetler
Site Menüsü
Site Haritası

Bıttım Nedir

BITTIM NEDİRBıttım Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve özellikle Siirt ili ve civarında yetişen bir yabani meyvedir. Siirt fıstık ağaçlarının aşılanmamış hali yani yabani fıstık türüdür. Bölgede bu bitkiye farklı isimler konmuş olsada ençok bilinen ismi bıttımdır. Menengiç, bıttım, gizven, çitlenbik bilinen diğer isimleridir.

Bıttım bölgede yıllar boyunca 2 ana amaç hedeflenerek üretilmiş ve kullanılmıştır.
Bir kuruyemiş gibi rahatlıkla tüketilebilir. Bıttım genellikle sabun yapımında kullanılmış ve adını böyle duyurmuştur.

Bıttım meyvesini bu kadar önemli bir konuma getiren ise bıttım yağıdır. Bıttımın yağı çok önemlidir. Genellikle doğal sabun yapımında kullanılan bıttım özellikle saç dökülmesi gibi ciddi bir soruna çözüm getirmektedir.

İnsanların en muzdarip olduğu konuların başında gelen saç dökülmesi kepek gibi sorunlara çare olarak bilimsel veriler ile desteklenen bu mucizevi bitki her geçen gün popülaritesini yükseltmektedir.

Bıttım sabunu kullanarak fayda gören insan sayısı azımsanmayacak kadar büyük bir orandadır. Bıttım sabunun faydaları tabiki bununla sınırlı kalmamaktadır. Cild hastalıklarınada iyi geldiği ve mikrop öldürücü özelliği sayesinde bakterileri yok ettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Günümüzde bıttım sabununu imal eden az sayıda insan vardır. Gelen talep doğrultusunda üretim yapılmaktadır. Birçok insan bölgede geçimini bu üretim sayesinde yapmaktadır. 
Yorumlar - Yorum Yaz
 bıttım sabunu iletişim
 Bıttım Sabunu
BASINDA BİZ
 bıttım sabunu
 bıttım sabunları